U okviru projekta “Tehničko i stručno obrazovanje u općini Tešanj – od dobre do bolje prakse“ koji je podržan od strane vlade Švicarske uz podršku programa PrilikPlus, u periodu 24.04-27.04.2018. god. urađeno je savjetovanje učenika završnih razreda osnovnih škola kroz aktivnost “Profesionalna orijentacija učenika završnih razreda osnovnih škola”. Profesionalnu orijenatciju ispred Mješovite srednje škole Tešanj radili su stručni saradnik, pedagog škole Adela Srkalović i koordinator za praktičnu nastavu i predavač praktične nastave Salih Šabanović. U ovom periodu posjećeni su učenici i roditelji osnovnih škola “Abdulvehab Ilhamija” Kalošević, O.Š. “Huso Hodžić” Tešanj, O.Š. “Rešad Kadić”  Krndij, i O.Š. “9. septembar” Medakovo.

Cilj aktivnosti je pružiti informacije učenicima završnih razreda osnovnih škola sa područja općine Tešanj i Doboj-Jug kao i njihovim roditeljima u odabiru budućih zvanja/zanimanja srednjeg obrazovanja. Osnovci su sa radošću ispratili prezentaciju moderatora aktivnosti pedagoga Adelu Srkalović, preuzeli njima potrebne informacije, a roditeljima je jasna slika pozicije JU Mješovite srednje škole, Tešanj kao i ponuda zanimanja/zvanja koja se planiraju upisati u novoj školskoj godini.