Obrzirom na to da živimo u vremenu stalnih ekonomskih, socijalnih i tehničko-tehnoloških promjena, javljaju se stalni izazovi za novim pristupom u obrazovanju i učenju. Nove tehnologije sve više utječu na obrazovanje, radna mjesta, profesije i vrste poslova.

Mješovita srednja škola, Tešanj decenijama obrazuje mlade ljude spremne za tržište rada. Uvijek idemo u korak s vremenom, to dokazuju nova zanimanja koja uvodimo svake godine.

Dragi učenici, pruža vam se mogućnost upisa u novi i atraktivni smjer – Prehrambeni prerađivač.

U nastavku pročitaj opis zanimanja Prehrambeni prerađivač i ako dobiješ potvrdu svojih razmišljanja i interesovanja, možda to znači da si na pravom putu.

Biraj pravi smjer – budi Prehrambeni prerađivač !!!

Šta mogu raditi nakon završenog školovanja?

Prehrambeni prerađivač je zanimanje za koje obrazovanje traje tri  godine, a nakon položenog završnog ispita, svršeni prehrambeni prerađivač obavlja poslove u preradi voća i povrća, pivarstva, vinarstva i proizvodnje jakih alkoholnih pića, industriji obrade mesa i proizvodnje poluprerađenih i gotovih mesnih proizvoda i mliječnim industrijama, konditorskoj i industrji snack proizvoda  te ostalim granama prehrambene industrije.

Savremena prerada sirovina i proizvodnja gotove hrane nezamisliva je bez sudjelovanja prehrambenog prerađivača koji obavlja slijedeće poslove i zadatke u svim prehrambenim industrijama:

• učestvuje u prijemu, skladištenju i pripremi sirovina i repromaterijala
  • organizuje svoj rad i rad manje grupe
  • pregleda uputstva za rad i tehnološku dokumentaciju (radni nalog, laboratorijske izvještaje, tehničko- tehnološka uputstva prema vrsti proizvoda, vrijeme početka po fazama, vrstu tehnološkog postupka)
  • pripremanje radnog mjesta
  • obezbjeđuje ličnu higijenu i higijenu radnog prostora i radnog mjesta
  • obavlja proces proizvodnje različitih poluproizvoda i proizvoda
  • proizvodi različite proizvode biljnog porijekla
  • provodi organoleptičku kontrolu kvaliteta
  • učestvuje u pakovanju i skladištenju poluproizvoda i proizvoda
  • komunikacija sa nadređenim, saradnicima i klijentima (mušterijama, strankama)
  • nabavka sirovina, učestvuje u nabavci sirovina
  • održava ličnu higijenu, higijenu opreme i radnog prostora
  • primjenjuje mjere zaštite na radu i zaštite okoline…

Ovdje vidim svoju šansu :

• Zaposlit ću se u jednoj od brojnih prehrambenih industrija, pekara, mesnica, mljekara , kojima je zaista bogata naša općina
  • Otvoriti ću svoju mini proizvodnju jednog od mnogih prehrambenih proizvoda ( proizvodnja sira, proizvodnja pekmeza, tjestenine … ) , bit ću privrednik .
  • Nastavit ću školovanje za prehrambenog tehničara zatim prehrambenog tehnologa i steći zvanje Prehrambenog inženjera
  • Radit ću kao stručni saradnik u savjetodavnim centrima i ustanovama

Šta ću naučiti ?

Kao budući prehrambeni prerađivač upoznat ćete vrste sirovina i repromaterijala, organolteptička svojsta sirovina, osnovne mikrobiološke procese , značenje propisa i standarda u prehrambenoj industriji.

Usvojit ćete znanje i razlikovati savremene tehnološke procese proizvodnje različitih poluproizvoda i proizvoda uz primjenu standarda o sigurnosti hrane  ( ISO, HACCAP, HALAL,…).

Upoznat ćete se sa vrstama najsavremenijh hemijskih analiza primjenjivih u prehrambenoj industriji i uvježbati njihovu pravilnu primjenu u prehrambenoj proizvodnji .

Budite prva generacija Prehrambenih prerađivača!!!